SMART INDUSTRY 2023
I ove godine je Poslovni dnevnik organizirao Smart Industry konferenciju koja je već tradicionalno privukla veliki interes domaćih i stranih stručnjaka iz IT sektora i šire poslovne zajednice.
ATRON je nastupio kao jedan od 40-ak sponzora konferencije koja je ove godine održana u Amadria Park Convention Centru u Šibeniku.
Osim urbane mobilnosti fokus je bio na ciljevima Europske unije da već do kraja desetljeća osposobi dodatnih 20 milijuna ICT stručnjaka sa ravnopravnom zastupljenošću žena i muškaraca. Također se raspravljalo o cilju digitaliziranosti malih i srednjih poduzeća, start-up tvrtkama te korištenju usluga u „oblaku” i umjetne inteligencije.
Pitanja uredništva Smart Industry magazina te odgovore voditelja razvoja ATRON grupe Matthiasa Molla u cijelosti prenosimo:
Poslovni dnevnik:
Prema posljednjem istraživanju Eurostata o konzumaciji pametnih proizvoda povezanih s internetom, njihovo je korištenje značajno poraslo, što jasno ukazuje na njihovu sve veću važnost u modernom životu. Kako vidite taj rast, je li povezivost nešto što će uskoro postati nerazdvojni dio života svake osobe, nešto o čemu će ovisiti svaki poslovni poduhvat? Možemo li uopće predvidjeti kakav će utjecaj na naše živote imati 6G?
Matthias Moll:
Trend prema digitalizaciji je nepogrešiv i zahvatio je gotovo svaki aspekt života. Međusobna povezanost uređaja u tom kontekstu nedvojbeno nudi goleme mogućnosti. Međutim, vremenska evolucija trendova vođena je složenom međuigrom s društvenim i tehnološkim okruženjima i ne može se uvijek linearno ekstrapolirati u budućnost.
Posljednje su godine pokazale da ne postoji niti jedna "ubojita aplikacija" koja revolucionira cijeli naš život. Umjesto toga, doživljavamo više evolucijski nego revolucionarni napredak u raznim primjenama i industrijama. Nije svaka promjena revolucionarna, a tempo razvoja nije posvuda brz što je nužna posljedica složenosti međusobno povezanih sustava.
Sigurnost i privatnost podataka ovdje su ključna pitanja. U međusobno povezanim sustavima prikupljaju se i obrađuju osobni podaci poput kretanja, komunikacije i financijskih transakcija. To povećava ranjivost na kibernetičke napade i zlouporabu podataka. Stoga je bitno razviti snažne sigurnosne mjere kako bi se osigurao integritet sustava i povjerenje korisnika.
Kao pioniri u digitalizaciji javnog prijevoza od samog početka, jedan od središnjih ciljeva ATRON-a bio je i nastavlja biti učiniti javni prijevoz učinkovitim, održivim i prilagođenim korisnicima. Međusobno povezivanje uređaja kao što su računala vozila, automati za prodaju i čitači kartica sa sustavima u oblaku temeljni je zahtjev za to. Kao dio javne infrastrukture, IT sigurnost i zaštita podataka ovdje su posebno važni, ponekad usporavajući tempo razvoja. Međutim, daljnje širenje međusobno povezanih uređaja također je sigurno predviđanje u ovoj industriji.
Matthias Moll, Head of Development ATRON Group